Železitá voda

Železo je důležitým prvkem v naší stravě a hraje klíčovou roli při transportu kyslíku v krvi a mnoha enzymatických procesech v těle. Nicméně, když mluvíme o 'železité vodě', obvykle máme na mysli vodu s nadměrným obsahem železa, což může přinášet potenciální hrozby. Přesný poměr železa ve vodě z vašeho kohoutku lze zjistit pouze laboratorním rozborem. Existuje však několik příznaků, které vás mohou upozornit, že není s vodou něco v pořádku a měli byste se hlouběji zabývat její kvalitou.

Nejčastější znaky vody s vyšším obsahem železa:

  • Železitá chuť – Při sebemenším náznaku chuti železa ve vodě byste měli být na pozoru. Chuť železa se totiž projevuje až po překročení povoleného obsahu železa v pitné vodě.
  • Usazeniny na sanitární technice – Pokud si všimnete usazenin v podobě rezavých skvrn na umývadle, vaně či toaletě, může se jednat o zvýšený poměr železa v pitné vodě. Tento problém vás může potrápit při úklidu, protože odstranění těchto skvrn není jednoduchou záležitostí.
  • Vyprané prádlo s rezavými skvrnami – Právě jste vyprali bílé prádlo a zdobí ho nežádoucí batika v podobě rezavých skvrn? I v tomto případě může být viníkem voda s vysokým obsahem železa.

Nevýhody železité vody:

  • Chuť a vzhled: Voda s vysokým obsahem železa může mít nezvyklou chuť a vzhled. Často bývá žlutohnědá nebo narůžovělá a snadno odradí některé lidi od její konzumace.
  • Oxidace: Železo ve vodě podléhá oxidaci, což znamená, že se obsažené železo snadno spojuje s kyslíkem a vytváří různé nežádoucí sloučeniny. To vede k tvorbě rezavého nánosu v potrubí, na sanitární technice a na nádobí. Jak odstranit rez ze dřezu naleznete zde.
  • Zdravotní problémy: Příliš vysoký příjem železa z vody může vést ke zdravotním problémům plynoucích z onemocnění jater i dalších orgánů.

Nevhodnost pro určité domácí aplikace: Železitá voda může být nevhodná pro některé domácí aplikace, jako je například plnění bazénů, protože může způsobovat problémy s vodními filtry a způsobovat nažloutlý zákal vody a následný rezavý sediment, zvýrazněný zejména při použití dezinfekce chlorem.

Ač by se mohlo zdát, že pitím železité vody mohou doplnit chybějící železo osoby s nedostatkem železa v těle, opak je pravdou. Železitá voda často překračuje povolené limity pro nezávadnou pitnou vodu i několikanásobně a její pravidelné pití by mohlo mít neblahý vliv na zdravý lidský organismus.

V případě, že máte podezření na nadměrný obsah železa ve vaší vodě, je vhodné nechat provést test vody a poradit se s odborníkem na vodohospodářství, aby se vyhodnotila potřeba jakýchkoli nápravných opatření.