S příliš tvrdou vodou se dnes potýká většina domácností, ať už máme na mysli rodinné domky nebo byty. Tento problém a potřeba zajistit odstranění tvrdosti vody se pochopitelně nevyhýbá ani provozovatelům penzionů, kuchyní, ale i velkých průmyslových areálů, kde je voda ve výrobě nezbytně potřebná. Tvrdá voda má vliv především na životnost všech našich spotřebičů, tedy praček, myček nádobí nebo třeba varných konvic. Negativně působí ale také na velká průmyslová zařízení.
Jako nejlepší možnost, jak se postarat o snížení tvrdosti vody, se ukazuje změkčení vody pomocí iontoměničové výměny. Ta je v současné době hojně využívána a těší se velké oblibě, protože jde o celkem jednoduchý a přitom efektivní způsob, jak dobře upravit vodu, která je příliš tvrdá. Základem této technologie je využití pryskyřice, která je díky svému chemickému složení a struktuře vysoce odolaná a právě při kontaktu s vodou má schopnost vyměňovat ionty. Její sodné ionty se tak dostávají do kontaktu s ionty vápníku a hořčíku obsažených ve vodě, které se postupně rozpouští a zachycují se v zařízení pro odstranění tvrdosti vody. V momentě kdy jsou všechny sodné ionty vyčerpány, je třeba náplň zařízení zregenerovat, k čemuž slouží slisované tablety kuchyňské soli. Při tomto procesu je tedy odstraněn z vody vápník a hořčík, ale ostatní složky zůstávají dále ve vodě. Jako náplň se nejčastěji využívá filtrační hmota označovaná jako katexová pryskyřice, která je certifikovaná pro použití v potravinářství.
Celá úpravna vody je kompaktní stanice, kdy obal tvoří přímo solná nádoba, ve které je zároveň ukryta i sklolaminátová láhev s granulemi pryskyřice, jedná se o tzv. kabinetní filtr. Interval mezi regeneracemi a spotřeba soli se spočítá na základě skutečné provozní analýzy. Zde přichází na řadu objemově řízený proplach a směšovací armatura pro volbu požadované tvrdosti. Směšovací armatura je obvykle umístěna pod dřezem nebo v kotelně na vstupu vody do domu. Pro průmysl a nepřetržitý provoz se pak používají duplexní systémy, které se skládají ze dvou samostatných lahví a jedné nebo dvou solných nádob dle typu zvolené řídící jednotky. Jedna láhev je vždy ve filtraci a druhá ve stavu stand-by , připravena přejít do filtrace, aby předešlá láhev mohla zregenerovat.
Pokud byste i u vás doma rádi vyřešili problém s tvrdou vodou, neváhejte se na nás obrátit. Pomůžeme i vám. Jsme schopni pomoci kdekoliv v Čechách i na Slovensku.